Fundusz remontowy to opłata wpisana na stałe w czynsz. Środki te przeznaczane są na bieżące prace remontowe np. dachu czy otynkowania. Nie obejmują jednak własności prywatnej, za którą uznaje się wnętrze lokalu począwszy od drzwi zewnętrznych do mieszkania.
Fundusz jest więc przeznaczany na renowację tych elementów budynku, które użytkowanie są przez wszystkich mieszkańców. Wydatki te natomiast regulują oddzielne przepisy, podobnie jak sam fakt możliwości pobierania opłat z opisywanego tytułu.
Na co pozwala podstawa prawna funduszu remontowego
Fundusz remontowy zazwyczaj pobierany jest we wspólnotach dużych, czyli takich, w które wpisanych jest co najmniej siedem lokali mieszkaniowych. Jego podstawą prawną są regulowane przez Ustawę z dnia 15.12.2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).
Oczywiście podstawa ta pozwala w określony sposób wydatkować zaliczki, lecz także mówi o tym, że:
- zaliczki na fundusz remontowy są obligatoryjne – innymi słowy są to wydatki obowiązkowe dla każdego członka spółdzielni czy wspólnoty lub właściciela lokalu niebędącego członkiem,
- oznacza to również, że środki mogą być przeznaczane na straty bilansowe spółdzielni czy wspólnoty,
- ponadto są one bezzwrotne,
- wydatkowane są zgodnie z regulaminem wewnętrznym, zaakceptowanym przez wszystkich członków lub ich radę – zawarte są one w tzw. regulaminie zasad gospodarowania,
- a przeznaczane są na zaplanowane w danym roku prace remontowe zatwierdzone przez zarząd wspólnoty czy radę nadzorczą spółdzielni.
Sposoby zarządzania funduszem
Warto też zaznaczyć, że sposoby wydatkowania zgromadzonych na fundusz środków nie podlegają odpowiedzialności cywilnoprawnej względem członków spółdzielni i wspólnoty. Oznacza to, że mogą one być wydatkowane niejako bez konsultacji z mieszkańcami (dotyczy to wyboru określonych remontów z ich puli), lecz oczywiście na przewidziane cele.
Te natomiast tworzone są przez członków wspólnoty podczas tworzenia funduszu i/lub rocznego planu gospodarczego. Wówczas podejmowane są też decyzje o wszystkich celach, na które w przyszłości środki zostaną przeznaczone.
Warto dodać, że wysokość zaliczek na fundusz remontowy określana jest przez wszystkich mieszkańców – członków wspólnoty.
Na jakie cele przeznacza się środki z funduszu remontowego?
Obowiązki spółdzielni i wspólnoty mieszkaniowej obligują je do wydania pieniędzy z funduszu remontowego na:
- remonty poszycia dachu, kominów i elewacji,
- wymiany lub naprawy okien na klatkach schodowych,
- naprawy lub wymiany drzwi do klatki oraz piwnicy, a także wyłazów dachowych,
- osuszanie lub odwilgocanie fundamentów,
- renowację klatki schodowej i piwnicy,
- dbałość o system kanalizacji i sieci elektrycznej oraz gazowej,
- izolację termiczną budynku,
- dbałość o otoczeniu budynku i zagospodarowanie jego okolicy w granicach własności spółdzielni lub wspólnoty,
- renowację i/lub odpowiednie zagospodarowanie strychu.
Czasem cele wynikają ze specyfiki budynku i muszą być do niego dostosowane – na powyższych przykładach, strychy znajdują się tylko w starszym budownictwie.
Czy małe wspólnoty też posiadają fundusz remontowy?
Małe wspólnoty również posiadają fundusz remontowy, choć podstawa prawna jest tu inna. Ich funkcjonowanie reguluje kodeks cywilny. Podejmują one prace remontowe po zatwierdzeniu uchwał większością głosów lub przy jednomyślności – zależnie od ich charakteru.
Aczkolwiek w tym wypadku najczęściej zaliczki są proporcjonalne względem wielkości udziału każdego z członków w nieruchomości wspólnej.