Absolutorium to określenie prawne będące synonimem dla unieważnienia czy zwolnienia. W kontekście pracy zarządu wspólnoty mieszkaniowej oznacza ono zatwierdzenie i potwierdzenie prawidłowości działań finansowych na określonej przestrzeni czasu. Zazwyczaj jest to rok, a absolutorium udziela się podczas zebrania ogółu właścicieli, które obligatoryjnie zwołuje się przynajmniej raz w roku.
Podsumowanie takie w największym stopniu dotyczy rozliczania funduszu remontowego, gdyż tylko zaliczki na jego poczet mogą być różnie wydatkowane.
Jakie powinny być cechy sprawozdania finansowego?
Absolutorium zatwierdza więc sprawozdanie finansowe z działania wspólnoty na przestrzeni minionego roku.
Zaleca się, by:
- było przejrzyste i czytelne dla członków i właścicieli lokali mieszkaniowych,
- składało się z dwóch części – jedna z nich powinna zawierać opis wszystkich działań podejmowanych przez zarząd wspólnoty na danym odcinku czasu, a druga sprawozdanie finansowe wspólnoty mieszkaniowej,
- zawierało podsumowanie wzajemnych zobowiązań: wspólnoty, członków i właścicieli,
- stan danych był zgodny z przychodami i kosztami prowadzenia nieruchomości wspólnej,
- i oczywiście zawierał podsumowanie już wspomnianego wydatkowania zaliczek z uprzedniego roku.
Weryfikacja
Absolutorium weryfikuje więc obowiązki wspólnoty mieszkaniowej i ich prawidłowe wykonanie od strony finansowej.
Warto też wiedzieć, iż obowiązki zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie obligują do sporządzania sprawozdania finansowego zgodnego z rygorami ustawy o rachunkowości dotyczącej podmiotów gospodarczych. W małych wspólnotach dopuszczalne jest nawet przedstawienie sprawozdania ustnego.
Kiedy absolutorium napotyka kłopoty?
Absolutorium nie może być udzielone, gdy:
- w jakikolwiek sposób zostało naruszone prawo o własności lokali,
- podobnie, gdy naruszone zostały zasady związane z zarządzaniem wspólną nieruchomością (m.in. sprawozdanie zawiera nieplanowane koszty),
- sprawozdanie jest nierzetelne,
- oraz wadliwie zatwierdzono sprawozdanie finansowe wspólnoty mieszkaniowej.
Trzeba też wskazać, że istnieje możliwość zaskarżenia samej uchwały udzielającej absolutorium – zatem niekoniecznie sprawozdanie musi być niewłaściwe, by tak się stało. Członkowie wspólnoty mają do tego prawo, gdy zarząd łamie prawo lub inne ustalenia, np. ograniczając innym dostęp do dokumentacji wspólnoty.
Co się dzieje gdy absolutorium nie zostaje udzielone?
Udzielenie absolutorium nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji prawnych dla zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Jest jedynie wyrazem aprobaty dla ich działań udzielonej przez członków wspólnoty. Najczęściej skutkiem absolutorium jest więc utrzymanie zarządu w dotychczasowym składzie i jest to jedyna gratyfikacja dla jego działań.
Z kolei brak absolutorium łącznie z jego nieudzieleniem również nie niesie ze sobą poważniejszych skutków prawnych – przynajmniej od razu. Jest jednak wyrazem braku wsparcia dla działań zarządu wspólnoty i powinien być rozpatrywany jako żądanie zmiany polityki wewnętrznej.